Nata la oret e vona
 
Nena e lodhur me mundime

Marika moj
 
Moj e bukura sa ska

Kur del bajamja ne arra
 
shverdhe.mp3″>Kuvace e kuqe leshverdhe

Muzafer Asqeri
 
Kenge nga trevllazeri

Kenge per Celo Picarin
 
Këngë per Avni Rustemin

Grupi Polifonik i Himares
 
Hena qe del ne Bogonice

Dashuri e parë
 
Do te tretem

Brohoritje
 
Dallge deti

Maro Konda hane hane
  
Bota Shqipetare
 

Ne kalan e festivalit
 
Pik e veses permbi flete

Moj kunadheja motake
Hormova rreze Golikut

Hidh e prit moj monoftuje
 
Xhan Bajame

Lule djemo
 
Elegji, per Nene Terezen

Ne te bere te henes
 
Nje labe si vita

Pellumbesha dhe pellumbi
 
Moj Manushe Gryke zene

Moj ftuj e bardh e shullerit
 
Bijt e tu moj Tepelene

Dil moj ti lulja me vese
  
Flaka mbuloi fshane

Gershetat hedhur mbi supe
 
Halle madhe

Kush ka lindur ne Himare
 
Labika tumane kuqe

Këngë Labe për Heroin e Popullit Shyqyri Alimerko

Melodi me fyell
 
Moj e Vogela Ne Leme

Paskan celur manushaqet
 
Zoga e Maleve

Zoge e Gjirokastres
 
Zubo trimi kordhetari

Zura nje Bilbil me vese
 
Zemra pikon derte

Zbrita nje dite nga Mali
 
Zaho Balilit

Yje kini per te mbetur
 
Vlore e bukura ne grope

Vjen fermani nga Janina
 
Vlore e flamurit me derte

VIto, me iku fiqiri
 
Vijne djemte neper vape

Vetullushe ne me do
 
Vane birbilenjte

Vjen nje lajm e tund kalane
 
Valltarit Alush Milori

Vajzat e Sulit mes Holla
 
Vajza e valeve

Vito pellumbeshe
 
Vajton bilibili ne brinje

U mpak kombi
 
Trimat e Dukatit

Trendelinat vergje vergje
 
Tragjasi

Ti je ilaci i cobanit
 
Thelleza qe shkel mbi vese

Thelleze e Golikut
 
Telat o po ven e vin

Tek rrapi me dega tende
 
Te rrapi ne Mashkullore

Te bajamja ne avlli
 
Ta die o mik ta die

Trendafil qe ri ne porte
 
13 male me kembe

Trubull lumi
 
Them tu vete

Tepelena
 
Ti qenke per mua

Shtizen do ta mbajm me dhemb 
Shqiperi o shkemb e gur

Shqipetar kudo qe jini
 
Shqiperise

Shqiperia per nje nate
 
Shqiperi, gjerdan me drita

Shqiperi te zuri gjema
 
Shqiperi te qofsha fale

Shqiponje e vogel me halle
 
Shpata jon gris ferman

Shoke te na veje kenga
 
Shoke do te mar nje kenge

Shekulli qe mbuloi hallet
 
Shkon dhe mer uje ne gurre

Sa here qe malit kaloj
 
shqiperi tre vilajete jehona labe

Si shelege flije
 
S,vdesin pashallaret tane

Rapsodve Tepelenas

Qani moj Cobanka qani
 
Qanë e motra për vëllane

Qaj moj lule qaj per mua
 
Qaj moj Shqipëri

Pashai morri ferman
 
Pse s’ha buk e pse spi vere

Portokallja nga vlora
 
Pllakosi Turku ne Vlore

Plaku im marshalla
 
Pikë e lotit çan kalldrëm

Pik e veses permbi flete
 
Per Bajram Ligun(Prongjia)

Po ku je moj kenga Labe 
Pleqte me feste te kuqe

Otranto 97
 
O moj nate e dimrit c’pate

O ju djem, qe cate detin labe
 
O Dukat, Dukati Yne

o djal i nënës
 
O Biro

O dukati ne lugine
  
O Qemal Per Kete Dite

Nje trime qe mbeti ne bore
 
O sherif Hasan brezevena

Ne Vlore foli prefekti
  
Nazet o nazet e tua dukati

Nje nate ne te dy
 
Nje dite u vesha si djale

Neperk e larme
 
Neno
 
Nenat Labe

Moj e vogela
 
Më muar malli më marre

Mbece more shoke mbece 
Mora rrugen e mergimit

Neco Muka Himarioti
 
Ne stan te vjeter

Ne mengjes pa zbardhur dita
 
Ne beun kur u mblodhen

Naten e bores se madhe
 
Nga Beuni vjen nje karte

Nga kjo ane e lumit
 
Nga kjo ane e lumit

Moj kunadhja leshverdho
 
Mora rrugen e mergimit

Me shikim nga mali i tretur
 
Moj Tepelena buronje

Moj e vogel
 
Moj Maro, moj Marine

Moj e vogelo
 
Maro cqendis dite e nate

Miro Terbacia
 
Mike me shami menjane

Merr koburen vrame moj
 
Memedheu neper shekuj

Me thane ne ato male
 
Me mua merio me mua

Me dy emra nje flamur
 
Marsi

Malli na ka marre
 
Mandile e zeza katran

Malli i refugjatit
 
Laberi sa shume te desha

Lundroj ne lundren e kenges
 
Levizi lumi nga shtrati

Llaj cobani
 
Liro sumbullesha

Liri a vdekje.
 
Leni moj bije e xhobani
t

Legjenda e Tanes
 
Lava syte e ndeza zjarre

Laj e krij ato cullufe
 
Laberi lare ne hene

Laberi kendo per djemte
 
laberi sofer bujare

laberi
 
Kush te ka derguar Hena apo Dielli

Ku e ben folene bilbili
 
kushtrimi

Ky merak i kesaj jete
 
Kush me beri per jatrua

Kurvelesh e Gegeri
 
Kurora Labe
Kenge per cobanet

Kurbeto
 
Kur sbrisje nga mali
 
Kur me zbret vasha nga mali

Kur me shkoje rruges tutje
 
Kur te vi ne gjirin tende

Ku e gjete fuqine
 
Kosova ne kenge Labe

Kerkova vargje per kenge
 
Keputa nje lule

Kenge vajtimi
 
Kenge rapsodeve

Kenge per Zaho Balilin
 
Kenge per Avni Rustemin

Kenge per Kadri Roshin
 
Kenge per Hito Zace Golëmin

Kenge per Flamurin
 
Kënga e Trimave

Kenga e nizamit
 
Kenga e nenes

Kenga e lypsit
 
Kenga e flamurit

Kenga e doriut
 
Kënga e Çelo Mezanit

Kapedan more Nase
 
Kapedan e nenes o

Kam nje kenge per te kenduar
 
Këngë Gjirokastrite

Kam Shtëpinë Me Rrasa
 

Janino te rrapi i fale

Janines çi pane sytë
 
Janin e zeza Janin

Ismail Qemalit
 
Ismail Qemali dhe Isa Boletini ne Londer

I them
 
Ike neper kenge

Hyri Prilli c’u shkri bora majave!
 
Himarë e bukur Himarë

Hene e Bukuro
 
Hamid Guga nje pellembe

Haj me det moj bubuline
 
Hape, hape deren

Gurët e rrapit çu nxin

Golëmi i Gjirokastrës
 
Gjakmarrja

Gershetat hedhur mbi supe
 
Grupi i kanines

Fustane verdha limua

Fryn veriu mbi Tepelene
 
Fluturoje mbi krahe vese

Eh moj dallendyshe

Djemte e Kanines
 
Dil o lumi vlores

Del nje yll
 
Delvine e zeza Delvine

Doli Hëna mbi Çajup
 
Do te tretem ne vendim tim

Dy fishek dhe nje lire
 
Dil se po vjen ylli

Dukati
 
Dridhe moj syseza dridhe

Dola nje dite ne saba
 
Dola ne grexh e ne mal

Do ta zem a do ta lem
 
Do filloj duke menduar

Djali i bukur
 
Djal e e zeza djale

Dil moj ti lulja me vese
 
Dil moj dil te dalte rrenja

Dil Himare e dil moj Vlore
 
Dheu i huaj s’tret djemte

Dergon Kapedani karte
 
Dedikuar Enver Guges

C’u keput nje kembe mali
 
Cpo qendis moj Marigo

Cobanet mbi gjenerale
 
Ç’ke moj labe çke

Cu ngrita pa gdhire
 
Cili je ti more burre

Ci fola Shanikos
 
Cobanesh

Ç`bën moj ti aty përposh
 
C’faj te pac o shenjerak

Cecua Kur Vinte nga Stani

Bukuria jote

Bota loz e qesh
 
Bilbili i vendeve te mia

Bijë Çobanesh
 
Coban ta degjova zene

Bëra dasëm, tunda fshanë

Bej durim
 
Bini ju o cula

Balada e nenes
 
Atje ku me lindi nena

Ai shenjeraku burre
 
Ali Pasha vjen ne kembe

Alime bejka kerthinje