Ansambli Folklorik Cipini

Ansambli Folklorik Cipini beri 23 vite.
Ne te gjitha keto vite Ansambli ka bere nje rruge te gjate, eshte rritur dhe zhvilluar.
Kane qene pjese e keti Ansambli rreth 180 kengetare, mjeshtra te polifonise nga te gjitha trevat e Laberise.
Jane promovuar shume artiste qe i kane dhene dhe marre kesaj shtepie te madhe, te dashur e te mbushur plote.
I falenderojme perzemersisht te gjithe pa perjashtim, kane vene te gjithe (kush me shume e kush me pake) nga nje gure ne ndertimine kesaj Perrle.
Cipini ne 23 vite eshte perpjekur te rrisi vlerat kombetare, te promovoj Laberine, Shqiperine ne te gjitha vendet ku ka Shqiptare.
Detyra jone do te vazhdoje deri sa te kemi ze dhe fryme.
Faleminderit kushdo qe na ka shoqeruar ne keto 23 vite duke degjuar repertorin tone,faleminderit drejtuesve te institucioneve dhe festivaleve per vleresimet qe na kane bere, faleminderit rapsodeve qe i kane dhuruar mbrekulli krijimi Cipinit, faleminderit kengetareve qe i kane dhuruar shpirtin, faleminderit vecanerishte familjeve te te gjitheve qe na kane mirkuptuar ne udhetimet e gjata, koncertet, provat ditet e larguara nga ta.
Na presin vite dhe arritje te tjera perpara.
Ansambli Folklorik Cipini Mjeshter i Madh

Posted in Postime | Comments Off on Ansambli Folklorik Cipini

“Vatra Labe” në Athinë, kujton poetin e madh të labërisë Zaho Balili

Autor. Kujtim Vani

Të shtunën më 24 Tetor 2015 emigrantët shqiptarë në Greqi, nënë drejtimin e shoqatës kulturore “Vatra Labe” në Athinë, me interesimin e drejtëpërdrejtë të kryetarit të saj zotit Veis Gjoka, kanë zhvilluar një aktivitet përkujtimor në nderim  të një nga poetët më të shquar të Labrisë dhe aktivistit  më të madh të kohëve të vështira të emigracionit, njeriut me zemër të madhe të paharruarit Zaho Balilit. Veç miqëve, familjarëve dhe shokëve të poetit, merrnin pjesë edhe përfaqësues të ambasadës shqiptare në Athinë, përfaqësues të shoqatave shqiptare në Greqi, kryebashkiakja e Gjirokastrës znj. Zamira Rami dhe shumë artistë e aktivistë që jetojnë e punojnë në Greqi. Organizatorët dhe pjesmarrësit e shumtë që e kanë njohur nga afër poetin, sollën për auditorin çaste kujtimesh nga jeta dhe vepra e poetit të madh lab, ku nuk ka munguar edhe kënga e bukur polifonike labe të cilës Zaho ju përkushtua aq shumë. Grupi polifonik “Lot Kurbeti” i themeluar nga vetë rapsodi Balili, çeli aktivitetin duke sjellë para të pranishmëve një buçetë të përzgjedhur nga vepra e rapsodit, duke emocionuar të pranishmit. Në respekt të njeriut human dhe model të emigracionit dhe të labërisë kanë interpretuar edhe grupet  e tjera polifonike si “Vllazërimi”, “Fllad Labërie” etj, Interpretimi i vogëlushve Mitaj, ja ka shtuar bukurinë aktivitetit duke gërshetuar muzikën popullore të trevës së veriut me polifoninë dhe muzikën popullore të treva të jugut. Voglushët nënë tingujt virtuoz të çiftelisë, ku i kënduan vendlindjes dhe gjuhës së nënës kanë përcjellë emocione të paimagjinueshme për të pranishmit.
Personalitete të tillë si Zaho Balili, të cilët kanë lënë vepra pas janë të pavdekshëm.  Zaho Balilit, ishte i pranishëm në këtë event të bukur e të rëndësishëm të organizuar nga Vatra Labe, pasi aty ishte nektari i ëmbël që Zaho i ushqeu dhe i bëri bilbilat e labërisë briland. Jo pak, por bëhet fjalë për mbi 400 tekste nga krijimtaria e rapsodit dhe poetit Zaho Balili që i këndohen sot kulturës dhe historisë shqiptare. Një ushqim që ja la trashgim jo vetëm labërisë, por të gjithë Shqipërisë. Zaho do të jetë gjithmonë mes shokëve që i deshi dhe e deshën aq shumë. Mesazhi në këtë aktivitet ishte i qartë:  Miqtë dhe shokët i thanë Zahos se je dhe do të mbetesh mes nesh, na  mungon, por vetëm fizikisht, se me shpirtë dhe me zemër të kemi gjithmonë në gjirin tonë të shoqërisë që i deshe dhe të deshën shumë.

 Marre nga gazeta. KMA News, Date:
Posted in Postime | Comments Off on “Vatra Labe” në Athinë, kujton poetin e madh të labërisë Zaho Balili